انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

پاژین

انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

وسایل موتوری را داخل طبیعت نبریم. ماشین را کنار جاده پارک کرده و پیاده زیر درختان برویم.

آقای شفیق رحیم زادگان پیشتاز استفاده از انرژی پاک و تجدیدپذیر

آقای شفیق رحیم زادگان از پیشتازان استفاده از انرژی پاک (زیست محیطی) در بانه میباشد. ایشان از سال ۱۳۸۹ اقدام به خرید آبگرمکن خورشیدی نموده است و از آن زمان از انرژی خورشیدی برای گرم نمودن آب  مورد استفاده خانگی خود، بهره میگیرد.

آبگرمکن مورد نظر ۱۸۰ لیتری بوده و به اندازه آبگرمکنهای معمولی نفتی و گازی است. با این تفاوت که این آبگرمکن روی پشت بام در محل آفتابگیر به کمک پیچ نصب میشود. از طریق لوله های شیشه ای به قطر حدود ۷ سانتیمتر و به تعداد ۲۰ عدد، انرژی خورشید را جذب نموده و در یک روز آفتابی میتواند در مدت ۳ ساعت آب موجود در منبع را داغ نماید. و در روزهای ابری آب را تا ۴۰ درجه سانتیگراد گرم میکند.

آین آبگرمکن همانند سایر آبگرمکنها به سیستم لوله کشی خانه وصل شده  و ورود آب شهری به صورت اتوماتیک (سنسوردار) به آن ریخته و کنترل میشود. منبع آب آبگرمکن کاملا عایقکاری حرارتی بوده و حدود ۷۲ ساعت آب گرم شده را در خود نگه داشته و مانع سرد شدن آن میشود.

هزینه خرید و نصب آن حدود ۸۰۰ هزارتومان بوده است اما ماهیانه حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد از هزینه قبض گاز مصرفی صرفه جویی میکند. به گفته کاک شفیق در یک سال اول کل هزینه خرید و نصب را جبران نموده است.

لازم به ذکر است اکنون آبگرمکنهای جدیدی به بازار امده است که همزمان با گرم کردن آب موجود، الکتریسیته حدود ۵ لامپ را نیز تامین مینماید.

کمیته تکنولوژی و انرژی پاک – انجمن پاژین

۲۲/۰۱/۹۵

۲۰۱۶۰۴۱۰_۱۳۰۰۱۰ ۲۰۱۶۰۴۱۰_۱۳۰۱۰۷۲۰۱۶۰۴۱۰_۱۲۵۵۳۸ photo_2016-04-10_18-32-46 photo_2016-04-10_18-33-15

انرژی ناشی از سه روز تابش خورشید به زمین ‌برابر با تمام ‌انرژی ناشی از احتراق کل سوخت‌‌های ‌فسیلی در دل زمین است و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در اثر تابش خورشید به مدت چهل روز، می‌توان انرژی مورد نیاز یک قرن را ذخیره نمود. بنابراین با به کارگیری کلکتورهای خورشیدی می‌توان تا حدودی از این منبع انرژی بی‌پایان، پاک و رایگان استفاده کرد و تا حد بسیار زیادی در مصرف سوخت‌های فسیلی صرفه جویی نمود.


انواع انرژی‌های پاک و تجدید پذیر عبارتند از:

انرژی خورشید (Solar power)

انرژی زیست توده (زیست‌سوخت) (Biomass)

انرژی باد (Wind power)

انرژی زمین گرمایی (Geo Thermal power)

انرژی آبی (Hydropower)

 

ئێرە کرتە بکە:     فیلمی قسەکانی کاک شەفیقی رحیم زادگان

نوشته شده توسط یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ 1,415 بازدید
دسته : کمیته تکنولوژی و انرژی پاک
http://www.pajin.org/?p=5654

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها