انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

پاژین

انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

وسایل موتوری را داخل طبیعت نبریم. ماشین را کنار جاده پارک کرده و پیاده زیر درختان برویم.

تدوین برنامه سیپای حوضه آبریز دریاچه ارومیه

کارگاه مقدماتی تدوین برنامه اطلاعی رسانی، آگاهی رسانی و آموزش ( CEPA ) در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در روز شنبه ۱۷ بهمن ، در خانه جوانان ارومیه برگزار شد.

این کارگاه که به تسهیلگری خانم کامیلا چمبلرز (رییس اطلاع رسانی و اطلاعات دبیرخانه کنوانسیون رامسر) با هدف تدوین پیش نویس اولیه برنامه اطلاع رسانی و آگاهی رسانی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برگزار شد.

خانم چالمرز با تاکید بر اینکه تالاب ها با توجه به اینکه زندگی ۳۰۰-۴۰۰ میلیون نفر در جهان به آنها وابسته است ، در کل جهان روند کاهشی را دنبال می کنند و به صورتی که در سال ۱۹۰۰ حدود ۱۲% سطح کل جهان (حدود امریکای شمالی) و اکنون در سال ۲۰۱۴ حدود ۶% در صد از سطح کل جهان (مساحت حدودی استرالیا) را پوشانیده اند.

کنوانسیون رامسر هدف اصلی را استفاده خردمندانه از تالاب ها اعلام می نماید و نوشتن سیپا ( CEPA ) فرصت ها و منافع زیادی را ایجاد می کند از جمله فضای مشارکت را گسترش می دهد . این برنامه که از پایین به بالا نوشته می شود با دیدن دیدگاه های مختلف و همه جانبه سبب بهبودی می شود و …

در کل جهان ۱۵ برنامه اطلاع رسانی و آگاهی رسانی ملی تدوین شده است که با استفاده از درس آموخته های اصلی آن می توانیم به تدوین برنامه عمل ملی کمک نماییم.

در این کارگاه نمایندگانی از ارگان های دولتی و غیردولتی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایحان غربی و کردستان ، آقای رفیع ( مرجع ملی کنوانسیون رامسر در بخش غیردولتی)، نسیم طواف زاده ( دبیر گروه هم اندیشی سازمان های غیردولتی تالابی کشور) و ناهید نقی زاده حضور داشتند.

از خروجی های این کارگاه می توان تصمیم گیری درباره برنامه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دریاچه ارومیه به عنوان اولین تجربه رامسر سایت ها تدوین شود و در این رده شرکت کنندگان مشارکت خواهند داشت.

منبع: اخبار سبز کاران

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در این کارگاه که با حضور نماینگان ارگان های متولی و مربوطه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان برگزار شد، با اشاره به از بین رفتن ۶۴درصد تالاب های  جهان و  بخش بزرگی از تالاب های داخل کشور گفت: در صدد آن هستیم با شناسائی پیامد های زیست محیطی دریاچه ارومیه و حوضه آبریز آن و ایجاد رویکرد زیست محیطی مناسب – تمرکز زدائی و مشارکت همه جوامع محلی روند احیاء دریاچه ارومیه و تالاب های منطقه را تسهیل کنیم.

آراسته افزود : شناسایی گرو ه های ذی نفع و جامعه هدف اطراف دریاچه ارومیه و تهیه نقشه  مناسب برای آگاه سازی و توجیح مردم در راستای این امر از اهداف این کارگاه است.58313_824

خانم چالمرز مسئول واحد سیپای کنوانسیون رامسر  هم در این کارگاه یک روزه گفت: تالاب ها جذب کننده شو ک هایی هستند که به طبیعت وارد می شوند و همچنین تامین کننده منابع غذایی و تصفیه کننده آب و هوا و تاثیر گذار در سبک زندکی و معیشت انسان هاست و باید با تغییر نگرش و رفتار و مدیریت مناسب و استفاد ه خرمندانه، مانع خشک شدن آنها شویم.

کنوانسیون بین المللی رامسر معاهده ایست که سال ۷۱  برای استفاده بهینه و صحیح از تالاب ها و توسعه همکاری های بین المللی در این زمینه در رامسر امضا شد و هم اکنون ۱۶۹ کشور عضو هستند.

photo_2016-02-10_15-53-48 photo_2016-02-10_15-53-41

photo_2016-02-10_15-53-56

 


نوشته شده توسط یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ 3,083 بازدید
دسته : رودخانه، سد، آبهای زیرزمینی
http://www.pajin.org/?p=5392

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها