انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

پاژین

انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

وسایل موتوری را داخل طبیعت نبریم. ماشین را کنار جاده پارک کرده و پیاده زیر درختان برویم.

دفاعیات پاژین در جلسات احداث سدهای چومان و کانی گویژان بانه:

 

مدتیست جلسات نشست هم اندیشی در رابطه با احداث سدهای چومان و کانی گویژان بانه در استانداری، جهاد کشاورزی استان، و اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان تشکیل میشود و کمیته آب انجمن پاژین نیزدر بیشتر این جلسات حضور داشته و حال گزارش کوتاهی از آنچه گذشته برای شما بازگو مینمایم.

قبل از هر چیز لازم است خلاصه ای از طرح را به اطلاع برسانم. این طرح شامل احداث چندین سد از جمله سدهای سوێروێ ، کانی گۆیژان و چۆمان و غیرە است و توسط خط انتقالی بە حجم ۱۰ متر مکعب بر ثانیه ، آب از این سدها به آیینان سقز  و از آنجا نیز به طرف اوباتوی شهرستان دیواندره پمپاژ می شود. مطابق آمار اعلام شده از طرف مقامات در این جلسه ، ۳۰۰۰ میلیارد تومان بودجه نیز برای اینکار لحاظ شده است. این پروژه فعلا در مراحل اولیه مطالعاتی است و به گفته  اداره محیط زیست هنوز مجوزی از طرف آنان برای اجرا صادر نشده است. در ضمن در کلیات این طرح اعلام شده که تمامی این آب برای مصرف در استان کردستان لحاظ شده است. (!؟)

در این نشست سه رویکرد وجود داشت :

۱_ رویکردی که مربوط به ادارات اجرایی و مجریان پروژه میشد یعنی آنها به هیچ وجه با کلیات پروژه مشکلی نداشتند و تنها ایراد و کار لازم را این میدانستند که انواع مصرف کننده برای این آبها در داخل استان تعریف کنند تا جلو خروج آب از استان کردستان ( به سمت دریاچه ارومیه) گرفته شود.

۲_ رویکرد دوم مربوط به ریاست نشست و مسئولین محیط زیست بود که گرچه در سطح سخنرانی از هر حامی محیط زیستی رادیکالتر بودند و ظاهرا مخالف کل طرح خود را نشان میدادند اما به هنگام تصمیم گیری هر صورتجلسه ای را امضا کرده و با رویکرد گروه اول همراه میشدند.

۳_رویکرد سوم متعلق به NGO ها و در راس آنها پاژین بود.

در دو جلسه قبلی آقای دکتر سعداله سنگینی عضو کمیته آب پاژین به نقد شدید این طرح پرداخته و اشارات مفصل و دقیقی به عوارضی از قبیل : به هم ریختن سیستم اکولوژیک منطقه، خشک شدن مناطق پایین دست سدها ، پدیده هایی شوم چون ریزگردها و سیل های ویرانگر، تبخیر آب در کاسه سدها و در نتیجه اتلاف آب، نابودی حدود ۵۰۰ هکتار جنگل ، ازبین رفتن گونه های گیاهی و جانوری منحصر بفرد ، فرسایش خاک ، غیر اقتصادی بودن طرح و …. مطرح شد. متاسفانه در برابر تمامی این مباحث علمی،موضع طرف مقابل چنین بود : ما ضمن قبول علمی بودن تمامی این مسائل ، چون دستور اجرای این طرح در سطوح بالای کشور صادر شده و مافیای سدسازان نیز پشت این طرح هستند ، لذا هیچ کس قادر به لغو این طرح نیست و تنها باید با مصرف این آب در مسیر خط انتقال ، از انتقال آب به خارج از استان جلوگیری کنیم.

پاژین در آخرین جلسه به طریقی دیگر با موضوع برخورد کرده و به نقد آمار های دستگاههای اجرایی این نشست پرداخت . از جمله :

۱_ آمار اراضی در مسیر خط انتقال توسط مجریان در بانه تنها ۱۶۵۰۰ هکتار اعلام شده است. در حالیکه بر اساس آمار رسمی جهاد در سال ۹۲ کل اراضی دیم بانه ۱۷۰۰۰ هکتار است. و این نشان از غلط بودن و اغراق در این آمار است.

۲_در شرایطی که در ۲۲ سال اخیر در کل تجهیز۴۴۵۰۰ هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری قطره ای انجام شده است، این سوال مطرح است که چگونه جهاد کشاورزی قادر است در مدتی کوتاه اقدام به تجهیز ۶۰۰۰۰ هکتار نماید. (قطعا ۴۰ سال طول خواهد کشید که آنوقت عمررمفید سدها نیز به سر آمده است) و نیز ضمانت اجرایی این کار کدامها هستند؟

در نهایت پاژین پیشنهاداتی به شرح ذیل ارائه داد:

۱_ نقشه برداری مسیر خط انتقال انجام شده و مقدار اراضی که واقعا قادر به استفاده از این طرح هستند، مشخص شود.

۲_بر اساس این نیاز حقیقی قطعا نیاز به احداث این همه سد نخواهد بود.

۳_ با کاهش شدید هزینه ها میتوان نسبت به اجرای آبیاری قطره ای اراضی مسیر ، همگام با پیشرفت پروژه اقدام کرد.

در این پیشنهاد محاسن زیر را دارا میباشد :

۱_ امکان خروج آب به خارج از استان به صفر میرسد.

۲_ کل آب منطقه انتقال داده نمیشود و زمینهای پایین دست سد نیز از حقآبه محروم نشده و عوارض زیست محیطی به حد اقل میرسد.

۳_توسعه کشاورزی استان نیز تضمین شده و حداکثر استفاده از عمر مفید سد نیز خواهد شد

اما با همه اینها ، این پیشنهاد نیز رد شد و مورد موافقت قرار نگرفت.

لذا به صراحت بگوییم : تنها هدف این نشست ، اقناع افکار عمومی برای کاری غیر علمی، غیر اقتصادی و مخرب محیط زیستمان است. عدم حضور آب نیرو که کار فرمای اصلی این طرح است ، خود دلیلی روشن بر این ادعا است.

این اولین بار نیست که با ذکر اهدافی زرق و برق دار ، اقدام به ساخت سدهایی مخرب میشود و در اکثریت قریب به اتفاق این گونه سدها ۳۰ درصد این اهداف محقق نشده و پول و طبیعت کشور قربانی منافع مافیای سدسازان و اهداف نابخردانه سیاسی میشود.

آزاد کمالی

۰۲/۱۱/۹۴

کمیته آب پاژین

لینک مرتبط:   ساخت سدهای چومان و کانی گویژان بانه و انتقال آب آن را به ارومیه را متوقف کنید

سدسازیا

نوشته شده توسط یکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ 1,328 بازدید
دسته : رودخانه، سد، آبهای زیرزمینی
http://www.pajin.org/?p=5351

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها