انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

پاژین

انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

وسایل موتوری را داخل طبیعت نبریم. ماشین را کنار جاده پارک کرده و پیاده زیر درختان برویم.

گزارش فعالیت اجرای کمپین اتحاد برای حفظ جنگل های زاگرس

انجمن پاژین بر اساس اصول و اهداف خود حافظ منابع طبیعی بوده و خود را ملزم به پاسداری از آنها می داند ، در تاریخ ۲۸/۲/۹۶ مللع شدیم که عده ای در منطقه جنگلی مابین روستای شوی و ساوان از توابع شهرستان بانه مشغول حفاری هستند ، با پرس و جو از افراد محلی متوجه شدیم که این افراد مشغول اکتشافافات معدنی هستند که مردم منطقه هیچ اطلاعی از جزئیات آن ندارند.

با تشکیل جلسه در انجمن و بررسی موضوع مقرر شد تا این مورد به اطلاع اداره منابع طبیعی شهرستان رسانده شود که در این راستا نامه ای به شماره ۱۲۶ – ۶/۳/۹۶ به اداره منابع طبیعی شهرستان بانه ارسال شد و مراتب تخریب عرصه طبیعی به آنان اطلاع داده شد ، که رونوشت این نامه به اداره حفاظت محیط زیست و فرمانداری بانه هم منعکس گردید.

بعد از گذشت چند روز اداره منابع طبیعی شهرستان فعالیت اکتشافی در معدن را متوقف نمود ولی هیچگونه اطلاعی به انجمن در این خصوص داده نشد در پی پیگیری مجددطی نامه شماره ۱۲۸-۲/۵/۹۶ مراتب اعتراض انجمن به فعالیت بی برنامه و غیر تخصصی معدن مذکور طی بیانیه ای به صورت تخصصی صادر و رونوشت آن به فرمانداری ، منابع طبیعی ، محیط زیست ، میراث فرهنگی ودادستان بانه ارسال گردید ولی متاسفانه از طرف هیچکدام از دستگاههای ذیربط پاسخی به انجمن ارسال نشد . و این موضوع انجمن پاژین را واداشت که جهت افزایش آگاهی مردمی و اعلام حساسیت موضوع به دستگاههای مرتبط و توقف عملیات اجرایی تا مشخص شدن  روند منطقی و اصولی بهره برداری از معدن از فرمانداری محترم درخواست صدور مجوز برگزاری کمپین                 ” اتحاد برای حفظ جنگل های زاگرس با شعار  جنگل ها طلای سبز هستند با سرب و روی عوضشان نکنیم” را طی نامه شماره ۱۲۹-۹/۵/۹۶ درخواست نمودیم که در تاریخ ۱۷/۵/۹۶ از طرف فرمانداری محترم با برگزاری کمپین به مدت یک هفته  از ساعت ۱۷ الی ۲۲ در مکان پارک پانزده خرداد موافقت شد ، هیئت مدیره نیز بر اساس این موافقت ، مبادرت به تشکیل دو جلسه توجیهی و سازماندهی برای اعضای انجمن در جهت اجرای قانونی و بدون حاشیه مراسم برگزار نمودیم تا کمپین به شیوه قانونی و درست بر اساس اهدافش اجرایی شود .

در مورخ ۲۱ /۵/ ۹۶ راس ساعت ۱۷ کمپین به صورت رسمی شروع به کار کرد و مسئولیت نظم و اجرای درست آن توسط اعضای انجمن تامین شد که راس ساعت ۲۲ همان روز پایان اولین روز کاری اعلام و وسایل برچیده شد.. در تاریخ ۲۲/۵/۹۶ در حالی که فقط یک روز از اجرای کمپین گذشته بود به مدیر عامل انجمن اعلام گردید که بنا به دلایلی ( که برای انجمن هم مشخص نشد ) روز یکشنبه آخرین روز فعالیت کمپین بوده و مجوز یک هفته ای کمپین به دو روز کاهش یافته است .

انجمن پاژین بنا بر خط مشی تعامل خود به منظور رسیدن به اهداف والای محیط زیستی و نظر به احترام به قانون تصمیم گرفته شده را قبول و پایان کمپین را در ساعت ۲۲ اعلام نمود . لازم به ذکر است با توجه به اینکه مردم آگاه و طبیعت دوست بانه زمان کمپین را یک هفته می دانستند و بیشتر آنان از تقلیل روزهای کمپین آگاه نبودند در روز دوم با استقبال چشگیری مواجه شدیم و مسئولین انتظامات انجمن و مدیریت قوی فضا برای جمع آوری امضا فراهم شد و در طی دو روز اجرای کمپین ، تعداد ۲۱۳۵ امضا به نشانه مخالفت و تخریب جنگلهای زاگرس( اختصاصا معدن مابین روستاهای شوی و ساوان ) از شهروندان و توابع شهرستان ثبت گردید و درخواست پیگیری مجدانه را برای جلو گیری از هر گونه تخریب نمودند انجمن پاژین بر اساس رسالت ذاتی خود در پیگیری روند عدم تخریب منابع طبیعی و نشان دادن طومار امضا شده به مسئولین شهرستان ، استان و کشور در نظر دارد طومار امضا شده که همانا خواسته بر حق مردم شهرستان بانه در این خصوص است را به رویت مسئولین برساندو تا حصول نتیجه نهایی به صورت تخصصی پیگیر قضیه می باشد.

لازم به ذکر است :

  • معدن نامبرده در سال ۱۳۸۲ پروانه اکتشاف از اداره صنعت معدن و تجارت استان کردستان دریافت کرده است در حالی که معدن در سال ۱۳۹۶ شروع به فعالیت نمود یعنی پس از گذشت ۱۴ سال از اخذ مجوز ، و این در حالی است که پروانه اکتشاف بعد از گذشت ۱۰ سال از عدم فعالیت قابل تمدید نمی باشد .
  • بر اساس اجرای ماده ۴۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ، صاحبان پروانه چرای دام و بهره برداران عرفی محلی در مورد مزاحمت و تضییع حقوق بهره برداری می توانند مستقیما علیه شخص صاحب معدن اقامه دعوی نمایند و نسبت به توقیف کار اقدام نمایند که آنها هم کاملا مخالفت خود را اعلام کرده اند.
  • با توجه به بند ” ب” ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری قبل از اجرای کار ، مجری می بایست نسبت به پرداخت خسارت وارده به جنگل ها و مراتع بابت کارهای معدنی اقدام نماید . ضمنا برابر قانون اجرای عملیات معدنی در جنگل ها غیر قانونی می باشدو رفع معارض محلی و جلب رضایت بهره برداران به عهده شخص معدن دار و اداره صنعت و معدن است.با تشکر فراوان  هیئت مدیره انجمن پاژین

 

نوشته شده توسط دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ 892 بازدید
دسته : اخبار ، جنگل مرتع تخریب آتش احیا ، کمیته حمایت از جانوران
https://www.pajin.org/?p=6678

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها