انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

پاژین

انجمن مردمی پاریزەرانی ژینگه ی بانه – (پاژین )تاسیس 1378

وسایل موتوری را داخل طبیعت نبریم. ماشین را کنار جاده پارک کرده و پیاده زیر درختان برویم.

حفظ گونه های جانوری کمیاب با ایجاد منطقه حفاظت شده در بانه

سنندج – ایرنا – چند گونه جانوری کمیاب از جمله سنجاب (سموره) در جنگل ها و مراتع شهرستان مرزی بانه زندگی می کنند که حفاظت از این گونه ها نیاز به داشتن زیستگاهی حفاظت شده دارد ولی این شهرستان از دارا بودن منطقه حفاظت شده زیست محیطی محروم است.
 به گزارش خبرنگار ایرنا، بیش از ۸۵ درصد از مساحت شهرستان بانه را منابع طبیعی و جنگل های بلوط تشکیل داده است که زیستگاه بسیاری از جانوران کمیاب و نادر است.این گونه های کمیاب جانوری نیاز به زیستگاه حفاظت شده برای ادامه حیات و تداوم نسل دارند اما زیستگاه حفاظت شده و یا منطقه شکار ممنوع در این شهرستان با گذشت حدود ۵۰ سال از تصویب قانون ایجاد مناطق شکار ممنوع و منطقه حفاظت شده در این منطقه مرزی کشورمان تعریف نشده است.
سخنگوی انجمن زیست محیطی پاژین بانه می گوید: این انجمن با توجه به تحقیقاتی که انجام داده طرح ایجاد منطقه حفاظت شده در بانه را سال ۹۳ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان ارائه کرد.
فواد حسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با وجود پیگیری ها هنوز با ایجاد منطقه حفاظت شده در بانه موافقت نشده و انجمن پاژین همچنان بدنبال جلب رضایت مسئولان استانی است.
به گفته وی، خطر انقراض در انتظار گونه های کمیاب گیاهی و جانوری در این شهرستان است که باید برای جلوگیری از انقراض نسل گونه های کمیاب، هر چه زودتر راهکار مناسبی ارائه شود.
حسنی ایجاد منطقه شکار ممنوع را قبل از ایجاد منطقه حفاظت شده برای حفاظت از گونه های کمیاب جانوری ضروری دانست و تاکید کرد: معمولا منطقه شکار ممنوع را قبل از منطقه حفاظت شده ایجاد می کنند که این کار هم تاکنون در بانه انجام نشده است.
وی یادآور شد: گونه های جانوری همچون کبک کوهی، سنجاب، بز کوهی، سمندر آبی، شغال، روباه، سیاه گوش، گراز، خرگوش، گرگ، خرس، انواع پرندگان و خزندگان در جنگل ها و مراتع بانه زندگی می کنند که نیاز است برای مراقبت و حفاظت از این گونه منطقه شکار ممنوع یا منطقه حفاظت شده در این شهرستان داشته باشیم.
حسنی نبود تنوع زیستی در خواست و تصویب شده در قانون، نبود امکانات و نیروی کارآمد برای حفاظت از منطقه حفاظت شده را از مهمترین دلایل عدم موافقت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان برای ایجاد منطقه حفاظت شده در بانه اعلام کرد.
سخنگوی انجمن زیست محیطی پاژین بانه گفت: ضروری است ابتدا برای ایجاد منطقه شکار ممنوع در این شهرستان اقدام شود سپس منطقه حفاظت شده برای حفظ گونه های با ارزش گیاهی و جانوری در بانه تعریف و اجرایی شود.
رئیس حفاظت محیط زیست بانه درباره ایجاد منطقه حفاظت شده و یا شکار ممنوع در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: در منابع طبیعی بانه گونه های نادری از حیوانات یافت می شود که برای تداوم و حفظ نسل این گونه های با ارزش باید زیستگاه مناسب به عنوان منطقه شکار ممنوع مشخص شود.
کاوه مرادی با اشاره به اهمیت ایجاد منطقه حفاظت شده در این شهرستان افزود: در سال ۹۲ برای ایجاد منطقه شکار ممنوع اقداماتی انجام شد و منطقه هفتاش با توجه به وجود گونه های مختلف جانوری، پوشش گیاهی و آب و هوای مناسب معرفی شد اما تاکنون تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است.
وی نبود نیروی انسانی و امکانات مناسب را یکی از عوامل عدم ایجاد منطقه شکار ممنوع در بانه اعلام کرد و یادآور شد: برای ایجاد منطقه شکار ممنوع نیاز به چند محیط بان و یک پایگاه هست که این امکانات تاکنون فراهم نشده است.
مرادی تاکید کرد: سنجاب (سموره) گونه ای نادر از حیات وحش منطقه است که محل زیست این جانور از پیرانشهر تا ایلام پراکنده است ولی جمعیت بیشتری از سنجاب ها در جنگل های بلوط بانه زندگی می کنند.
به گفته وی، گونه سنجابی در زیستگاه های طبیعی شهرستان بانه زندگی می کند که به لحاظ رنگ و جثه با دیگر گونه ها تفاوت دارد بنابراین حفظ این گونه نادر و کمیاب ضروری است.
وی اضافه کرد: سنجاب ها عامل اصلی توسعه و رویش دوباره درختان بلوط هستند چرا که دانه های بلوط به عنوان منبع غذایی را زیر خاک پنهان می کنند و این دانه ها بعد از مدتی می رویند.
به گزارش ایرنا، اوایل مهر ماه سال گذشته مجسمه سنجاب (سموره) به عنوان نماد طبیعت بانه همزمان با روز حیوانات در بلوار سردشت بانه رونمایی شد.
یکی از اهداف ساخت مجسمه سنجاب (سموره) شناساندن این گونه با ارزش جانوری به مردم و آشنایی با ارزش زیست محیطی این گونه جانوری برای طبیعت بوده است.
در استان کردستان هشت منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع ایجاد شده است که شامل مناطق حفاظت شده بیجار، بدر و پریشان قروه، عبدالرزاق سقز، تلاب زریوار مریوان، شاهو و کوسالان، زیستگاه چل چمه دیواندره، زیستگاه سارال دیواندره و منطقه شکار ممنوع زرینه اوباتو است، گونه های بسیار با ارزش جانوری در این مناطق زندگی می کنند.
در سال ۵۳ مناطق حفاظت شده ایران بر اساس معیارهای قانونی در چهار گروه پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده طبقه بندی و معرفی شدند و اختیارات قانونی در راستای مدیریت مناطق حفاظت شده به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار شد همچنین نواحی دیگری به عنوان منطقه شکار ممنوع، تالاب، تالاب های بین المللی و ذخیرگاه زیست کره از جمله طبقات حفاظتی تعریف شده است.
با توجه به گذشت ۴۳ سال از تصویب این قانون با وجود اینکه بیش از ۸۵ درصد مساحت شهرستان بانه را منابع طبیعی و جنگل تشکیل می دهد اما بانه تنها شهر استان کردستان است که منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده ندارد که لازم است با توجه به وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری کمیاب در مناطق طبیعی، مکانی مناسب برای ایجاد منطقه حفاظت شده با هدف مراقبت و حفاظت از این گونه ها انتخاب شود.
به گزارش ایرنا، بیش از ۸۵ درصد مساحت شهرستان بانه را منابع طبیعی تشکیل می دهند از این میزان ۵۴ درصد جنگل و باقی آن مرتع است.
این جنگل ها و مراتع زیستگاه حیوانات وحشی، خزندگان، پرندگان و انواع پوشش گیاهی است که برای جلوگیری از نابودی این منابع با ارزش نیاز به برنامه ریزی و اتخاذ راهکارهای مناسب از جمله ایجاد منطقه شکار ممنوع و پس از آن منطقه حفاظت شده، است.
خبر نگار خانم زینب طلایی
نوشته شده توسط دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ 849 بازدید
دسته : جنگل مرتع تخریب آتش احیا ، کمیته حمایت از جانوران
https://www.pajin.org/?p=6821

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها